Lex Uber – pierwsze licencje pośrednika taxi już wydane!

Aktualizacja: Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie korporacje taxi istniejące i rozpoczynające działalność muszą posiadać licencję pośrednika. Przeczytaj o tym jak złożyć wniosek o licencję pośrednika taxi!

Korporacje taxi, które prowadziły działalność już w zeszłym roku (przed 01.01.2020) mają do końca marca 2020 roku czas na wyrobienie licencji pośrednika taxi („Licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa”).

Korporacje taxi, które dopiero rozpoczynają działalność w 2020 roku, zobowiązane są do uzyskania licencji pośrednika przed rozpoczęciem pracy polegającej na przekazywaniu zleceń.

Pierwsze licencje już wydane!

Właściciele korporacji taxi, którzy złożyli wniosek o wydanie licencji na początku stycznia b.r. już odbierają pierwsze Licencje na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa (czas rozpatrywania pierwszych wniosków trwał ok 2 miesięcy).

Stowarzyszenia a licencja pośrednika

Do tej pory nie ma rzetelnych informacji na temat zwolnienia stowarzyszeń z obowiązku uzyskania licencji pośrednika. Stowarzyszenia, które nie posiadają wpisu do KRS lub CEIDG otrzymują odmowy wydania licencji. Wpis KRS lub CEIDG należy zatem uzupełnić przed złożeniem wniosku o udzielenie Licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa.

Kary za brak licencji

Od 01.04.2020 kierowcy, którzy przyjmą zlecenia od korporacji, która nie posiada licencji pośrednika, mogą otrzymać karę w wysokości 2 000 zł.

Czy korporacja taxi posiada licencję pośrednika można sprawdzić w spisie udostępnionym na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) (aktualizacja 2022-09-26): https://www.gov.pl/web/gitd/rejestr-przedsiebiorcow-prowadzacych-posrednictwo-przy-przewozie-osob

Korporacja taxi, która nie posiada licencji pośrednika, a przekazuje zlecenia kierowcom, może zapłacić karę w wysokości od 5 000 zł do 40 000 zł za każde naruszenie (Ustawa o transporcie drogowym Art. 92a.).

Korporacja taxi bez dyspozytorni?

Zaoszczędzić na kosztach dyspozytorni!

Telefoniczne przyjmowanie zleceń przez kierowców w wybranych porach dnia lub 24h/7d.

Przeczytaj także nasze ostatnie posty w tym temacie:

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie internetowej nie stanowi porady prawnej.