Licencje taxi wydane przed 01.01.2020 straciły ważność 01.01.2023

Nowa ustawa o transporcie drogowym (tzw. Lex Uber) wprowadziła nowy wzór licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Wszystkie licencje wydane na starym wzorze, czyli wydane do dnia 01.01.2020 roku, straciły ważność. Przedsiębiorcy, którzy nie odnowili licencji na nowym wzorze, mogą liczyć się z otrzymaniem kary za przewóz bez licencji.

Jak odnowić licencję

Odnowienie licencji taxi wymaga ponownego złożenia dokumentów do organu wydającego (urzędu miasta lub gminy). Można to zrobić osobiście, listownie lub elektronicznie pod linkiem: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/475

Wymagane dokumenty to:

 • Wniosek o udzielenie licencji na taksówkę
 • Oświadczenie o spełnieniu wymogu dobrej reputacji (w przypadku spółek dotyczy całego zarządu)
 • Zaświadczenie o niekaralności przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy, zatrudnionych przez niego kierowców oraz osób niezatrudnionych, lecz wykonujące osobiście przewóz na rzecz przedsiębiorcy
 • Wykaz pojazdów samochodowych (powinien zawierać następujące informacje: markę, typ, rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem)
 • Dowód wniesienia opłaty

Urzędy mogą wymagać dodatkowych dokumentów (albo ich kopii) potwierdzających informacje, które zawarte są w twoich oświadczeniach. Na przykład:

 • prawo jazdy;
 • zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowcy;
 • orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy;
 • dowód rejestracyjny samochodu lub pozwolenie czasowe z wpisem TAXI;
 • dokument potwierdzający prawo dysponowania pojazdem zgłaszanym do przewozów, jeżeli wnioskodawca nie jest jego właścicielem, np. umowa użyczenia, leasingu.

W przypadku braku wymaganych dokumentów urząd powiadomi cię o tym. Po odebraniu wezwania będziesz mieć co najmniej 7 dni na złożenie brakujących dokumentów do urzędu.

Odpowiedzialność korporacji taxi za ważność licencji taxi

Ustawa o transporcie drogowym (tzw. Lez Uber) przewiduje, iż podmiot będący pośrednikiem w przewozie osób taksówką, musi weryfikować legalność licencji taxi pod groźbą kary za wydanie zlecenia nie legalnemu przewoźnikowi. W związku z tym, korporacje taxi realizujące zlecenia z pomocą kierowców posiadających własne działalności gospodarcze oraz licencje taxi, powinny zweryfikować ponownie, które taksówki mają ważne licencje i nie wydawać zleceń dla przewoźników posługujących się starym wzorem licencji.

Jeśli jeszcze nie masz licencji pośrednika taxi zobacz również artykuł o tym jak złożyć wniosek o licencję pośrednika taxi.

Korporacja taxi bez dyspozytorni?

Zaoszczędzić na kosztach dyspozytorni!

Telefoniczne przyjmowanie zleceń przez kierowców w wybranych porach dnia lub 24h/7d.

Przeczytaj także nasze ostatnie posty w tym temacie:

1 komentarz do “Licencje taxi wydane przed 01.01.2020 straciły ważność 01.01.2023

 1. Agnes9

  A Co z licencją wydaną po 2020 na starym wzorze czy ona straciła ważność jeśli nie została odnowiona w odpowiednim czasie. Czy trzeba wyrabiać nową licencję ,

Możliwość komentowania została wyłączona.